Gönderen Konu: finasterid  (Okunma sayısı 95 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 10
    • Profili Görüntüle
finasterid
« : Mart 08, 2018, 07:01:03 ÖS »
Androgenik alopesi (AGA) erkeklere özgü bir hastalık olarak bilinse de kadınlarda da gözlenir. 20 yaşından sonra erkeklerin %5inde gelişir. 40lı yaşlarda ise erkek populasyonunun yarısını etkiler. Erkeklerde androgenetik alopesi bitemporal ya da vertex saç kaybı şeklinde gözlenir. Kadınlarda ise özelllikle tepe bölgesinde cansızlaşma gözlenirken, tipik olarak frontal saç çizgisi korunur. Erkek tipi saç dökülmesinde alternatif tedaviler yıllardır araştırılmaktadır. Bu tedavilerin bazıları etkisiz bulunmuş bazıları ise yan etkileri dolayısıyla kısıtlı kullanılmıştır. Erkek tipi saç dökülmesi Dihidrotestesteron (DHT)a bağımlıdır. Bu nedenle DHT erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde hedef olmaktadır. Finasterid tip II 5-a reduktaz inhibitörüdür. Testesteronun DHTye metabolize olmasını önler. Serumdaki ve saçlı derideki DHT seviyelerini azaltır. Klinik çalışmalar göstermiştir ki oral finasterid (1mg/gün) saç gelişimini artırırken saç kaybını önler. Günlük 1 mg oral finasterid genelde iyi tolere edilir. Seksüel disfonksiyonlar placeboya göre daha sık bildirilse de genellikle spontan olarak geriler. Finasteridin kullanımı hamile kadınlarda erkek fetüste hipospadias oluşturma riski taşıdığı için kontraendikedir. Post menapozal dönemde etkin değildir. Tedavi seçenekleri kısıtlı olan AGAda finasterid yeni ufuklar açmaktadır.

Finasterid Yan Etkileri
Finasteride (propecia , proscar ) yan etkileri

Finasterid adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kullanıcılarda % 70 oranında başarı sağlamış ve saç kalitesinde artış sağlamıştır.Bu kadar etkili iyi sonuç yanında finasteridin çok sayıda yan etkisi bilinmektedir.Yazının sonunda finasteridle kobaylar üzerinde yapılan deneylerde penis dokusunda kalıcı değişiklikler olduğunu gösteren deneysel çalışmanın özetini görebilirsiniz.

Finasterid kullanırken görülebilen yan etkiler nelerdir ?

Cinsel istekte azalma

Peniste yetersiz sertleşme

Erken boşalma

Memelerde sızlama

Memelerde büyüme (jinekomasti)

Meni (ejekulat) miktarında azalma ve sıvılaşma

Vücut kıllarında azalma

Sakalın geç uzaması

Sık idrara çıkma

Yumurtalıklarda ağrı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak aşağıdaki hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler vardır.Finasterid kullanmaya başlamadan önce bu yan etkiler iyi değerlendirilmelidir.

Finasterid hakkında bilimsel deney

Deneysel çalışmanın özeti:

Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus  kavernozumlarında,kontrol gurubuna göre orta derecede düz  kas  oranında

azalma, kollajen doku  oranında ise artma  tespit

edildi. Finasterid kullanan hastaların bir  kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen

dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve

korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli

olmamasına bağlı gelişebilir.

Bilimsel makaleye ulaşılabilecek adres: