İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Administrator

Sayfa: [1]
1
Finasterid ve minoxil / finasterid
« : Mart 08, 2018, 07:01:03 ÖS »
Androgenik alopesi (AGA) erkeklere özgü bir hastalık olarak bilinse de kadınlarda da gözlenir. 20 yaşından sonra erkeklerin %5inde gelişir. 40lı yaşlarda ise erkek populasyonunun yarısını etkiler. Erkeklerde androgenetik alopesi bitemporal ya da vertex saç kaybı şeklinde gözlenir. Kadınlarda ise özelllikle tepe bölgesinde cansızlaşma gözlenirken, tipik olarak frontal saç çizgisi korunur. Erkek tipi saç dökülmesinde alternatif tedaviler yıllardır araştırılmaktadır. Bu tedavilerin bazıları etkisiz bulunmuş bazıları ise yan etkileri dolayısıyla kısıtlı kullanılmıştır. Erkek tipi saç dökülmesi Dihidrotestesteron (DHT)a bağımlıdır. Bu nedenle DHT erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde hedef olmaktadır. Finasterid tip II 5-a reduktaz inhibitörüdür. Testesteronun DHTye metabolize olmasını önler. Serumdaki ve saçlı derideki DHT seviyelerini azaltır. Klinik çalışmalar göstermiştir ki oral finasterid (1mg/gün) saç gelişimini artırırken saç kaybını önler. Günlük 1 mg oral finasterid genelde iyi tolere edilir. Seksüel disfonksiyonlar placeboya göre daha sık bildirilse de genellikle spontan olarak geriler. Finasteridin kullanımı hamile kadınlarda erkek fetüste hipospadias oluşturma riski taşıdığı için kontraendikedir. Post menapozal dönemde etkin değildir. Tedavi seçenekleri kısıtlı olan AGAda finasterid yeni ufuklar açmaktadır.

Finasterid Yan Etkileri
Finasteride (propecia , proscar ) yan etkileri

Finasterid adlı kimyasal madde prostat hastalığının tedavisinde kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Kullanıcılarda % 70 oranında başarı sağlamış ve saç kalitesinde artış sağlamıştır.Bu kadar etkili iyi sonuç yanında finasteridin çok sayıda yan etkisi bilinmektedir.Yazının sonunda finasteridle kobaylar üzerinde yapılan deneylerde penis dokusunda kalıcı değişiklikler olduğunu gösteren deneysel çalışmanın özetini görebilirsiniz.

Finasterid kullanırken görülebilen yan etkiler nelerdir ?

Cinsel istekte azalma

Peniste yetersiz sertleşme

Erken boşalma

Memelerde sızlama

Memelerde büyüme (jinekomasti)

Meni (ejekulat) miktarında azalma ve sıvılaşma

Vücut kıllarında azalma

Sakalın geç uzaması

Sık idrara çıkma

Yumurtalıklarda ağrı

Genel olarak bu etkilerin ilaç bırakılması halinde düzeleceği bilinir ancak aşağıdaki hayvan deneyinde penisteki yapı değişikliğinin kalıcı olabileceği yönünde bilgiler vardır.Finasterid kullanmaya başlamadan önce bu yan etkiler iyi değerlendirilmelidir.

Finasterid hakkında bilimsel deney

Deneysel çalışmanın özeti:

Sıçanlara finasterid (proscar 4 mg/gün) verilmesi ile korpus  kavernozumlarında,kontrol gurubuna göre orta derecede düz  kas  oranında

azalma, kollajen doku  oranında ise artma  tespit

edildi. Finasterid kullanan hastaların bir  kısmında seksüel disfonksiyon olması penis korpus kavernozumdaki düz kas oranının azalıp, kollajen

dokunun artması sonucu kavernozal arterlerin ve

korporal düz kasların relaksasyonunun yeterli

olmamasına bağlı gelişebilir.

Bilimsel makaleye ulaşılabilecek adres:

2
SAÇ EKİMİ SONRASI ÖNERİLEN İLAÇLAR

Saç ekimi gibi önemli ve zahmetli bir işlem yaptırdınız,onları korumak,daha kaliteli ve çabuk çıkmasını sağlamak,önceden var olan tüyleşmiş saçları canlandırmak elinizde.Saç ekimi sonrasında kullanılması gereken ve önerilen ürünlerle ilgili bilimsel açıklamalar
Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır.Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesinide artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlar.Bu şekilde saç ekiminden daha iyi sonuç alırsınız.Gerek saç dökülmesi ve gerekse saç ekimi sonrası kullanılabilecek ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.sacilaclari.com u ziyaret edebilirsiniz.81 çeşit saç ürününün olumlu ve olumsuz ayrıntılı bilimsel yorumunu bulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası hangi ilaçlar kullanılmalı?
Saç besleyiciler
Xpecia tablet
Saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili içeriğe sahiptir,Türkiyede üretilen bu gurup ürünler arasında DHT yi en etkin şekilde bloke eden ve bunu yaparken cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmayan saw palmetto miktarını en fazla miktarda içerir.AAlzheimer hastalığında beyin kan dolaşımını artırdığı konusunda bir çok bilimsel yayın yapılmış ginkgo bilobanın saç kökü besleyici etkisi yine sadece xpecia tablette vardır.Genel olarak kıyaslandığında bu içeriğiyle saç ekimi sonrası alınması ekimden alınacak cevabı çok daha yükseltebilir gibi görünüyor.Muadillerinden çok daha etkili bir içeriğe sahip olmasına rahmen  daha makul fiyatla satılmaktadır inşallah bu fiyatlar zamanla değişmez.Genellikle bu tür ürünler kendini kanıtlayıncaya kadar ucuza satılmakta ama tüketici memnuniyetinin artmasıyla fiyatları yükseltmektedir.

(vitamin H – B7 vitamini ):
Saça olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir üründür.Genelde saça en büyük etkisi saçın kalitesinde ve uzama hızında artış sağlamasıdır.Biotinle ilgili ayrıntılı bilgi için biotin.com.tr ye bakabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası biotin tablet kullanılması;

-Ekimden sonra 2-6 hafta arası görülen şok dökülme miktarını azaltır

-Dökülen saçlardan geri çıkma oranını artırır.

-Ekim sonrası geçici dökülme sonrası geri çıkış süresini kısaltır.

-Biotin kullanımı saçların uzama hızını % 30-50 oranında artırır.

-Ekilen saçların daha kaliteli bir şekilde çıkmasını sağlar

Dozu:Bayanlarda günlük 1-2 mg erkeklerde 2-5 mg uygundur.Günde bir tablet şeklinde aç veya tok  alınır.Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Kullanım maliyeti:Aylık kullanımı markaya göre 10-20 TL kadardır.Güvenilir firmanın ürettiği bilinen her marka kullanılabilir.Pahalı satılanı almanın anlamı yoktur yani pahalı biotin daha iyi değildir.

Pantogar:
İthalatı durdurulmuştur ve yerine Bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden ithal edilen Pan plus ithalatı başlamıştır,içerikleri yaklaşık aynıdır.Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde bilgiler vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.İçerik bitkisel olduğu için bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış değildir.

İçeriği:Tıbbi Küf,Tiamin Monohidrat,L-Sistin,Keratin,Kalsiyum-D-Pantotenat,Para-aminobenzoik asid,

Dozu;Günde 3 kapsül alınması gerekir,birçok kişi için günde 3 kapsül almak zahmetli olacağından üçünün birden alınabileceğide yazar.

Kullanım maliyeti;

Aylık kullanım bedeli 75-85 tl dir ve olması gerekenden çok pahalıdır.Üretici ülke Almanyada daha insaflı yapılan fiyatlandırma sayesinde 1/3 ücretle satılmaktadır.Fiyat etkinlik açısından değerlendirildiğinde biotin gibi bilimsel ürünlere kıyasla çok pahalıdır.

Priorin:
Pantogara benzer etki beklenir,saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Bitkisel ürünler olduğu için verilen bilgilerin bilimsel desteği yoktur.Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde 2 kapsül alınır.

İçeriği;Glikoprotein,Sarı darı ekstresi,Elma Suyu aminoasitleri,B5 Vitamini.

Saç Ürünleri
Kullanım maliyet:

Aylık 70-80 TL gibi olması gerekenden çok pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Bölgesel kullanılan güçlendirici ve dökülme engelleyici ürünler:
Not;bioxcin,complex41,revigen,folixir,hairman,restorex,yudali,shen min,renokin gibi ürünler bitkisel ürünlerdir ve hiçbir bilimsel desteği yoktur bu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır.

Hair fort sprey
Saç ekimi sonrası kullanımı en çok önerilen üründür,özellikle Fransada saç ekimi yapılan herkese procapil içeren sprey önerilmektedir.Saç dökülmesini durdurup tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış 3 maddeden biri olan prokapil içermektedir.Prokapil minoxidil gibi saç kökünü uyarırken finasterid gibi DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında oluşturduğu bariyerle kökü DHT nin hırpalayıcı etkisinden korur.% 3 yoğunlukta prokapil % 5 minoxidile ve ağızdan alınan 1 mg finasteride eşdeğer olumlu etki yapmaktadır.Saç ekimi sonrası hairforte sprey kullanmak ekilen kökleri minoxidil gibi korurken o bölgede önceden var olan saçları dökülmekten korur ve kalitelerinde artış sağlar.

Prokapilin minoxidil den farklı olarak ilk 2-3 aylık kullanımdan sonra günde bir defa kullanımının yeterli olmasıdır.Diğer taraftan minoxidil asıl dökülme sebebi olan DHT yi engellemediği için zaman içerisinde günde 2 defa kullanılmasına rağmen etkisi giderek azalırken prokapilin etkisi devam eder.

Procapil DHT yi engellerken cinsellik üzerine yan etki oluşturmdığı bilinen tek bilimsel maddedir.

Kullanım maliyeti;aylık 50 TL civarıdır.(ilk üç aydan sonra günlük kullanım bir doza düşeceğinden maliyet aylık 25 TL ye iner)

HGF (Hair Growth Faktor) Sprey, promox sprey
Rogainin yaptığı olumlu etkileri aynı oranda gerçekleştirirler bunlara ek olarak DHT yi bloke ettiği için ekim yapılan alanda tüyleşmiş kıllar varsa onlarında kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu artırlar.Birçok saç ekim kliniği her ekim vakasına standart önermektedir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti:

Aylık HGF 45-50  TL,promox 45 USD civarıdır (Türkiyede olması gerekenden çok pahalı satılmaktadır).

Rogain (spectral,rogan,minoxil,kirkland) Sprey
Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını ve o bölgedeki tüylerde kalite artışı sağlar .Etkisi geçicidir yani kullanmaya devam ederken bir süre sonra etkinliğinin giderek azaldığı ve dökülmenin arttığı gözlenir,bunun sebebi asıl saç dökülmesi etkeni olan DHT hormonunun oluşumunu ve kökte yaptığı hasarı engellememesidir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti: Aylık 52-160 TL arası değişir(fark markalardan kaynaklanmaktadır etkinlik yaklaşık aynıdır).

Bepantol
FUT yöntemi ve FUT ta olduğu gibi cildin kesilerek ekime hazırlandığıFUE ekim tekniğinde ciltte oluşan yara kabuğunu yumaşatmak amacıyla banyo öncesi ekim alanında kullanılır.Ekilen saçlara faydası veya zararı yoktur tek özelliği oluşan yara kabuklarını yumuşatmasıdır kullanılması şart değildir. Ekim yapılacak deliklerin keserek değilde iğne ile delerek yapıldığı ekim tarzında yara kabuğu oluşmadığı için kullanımı gerekmez.

Ağızdan hap olarak alınan ilaçlar
Finasterid(propecia,proscar,dilaprost):
Hormonlar üzerinden etkilidir.DHT hormonunun oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Dozu Günde 1 mg yeterlidir.

Kullanım maliyet;Propecia olarak satılanaın aylık kullanımı 70 TL gibi olması gerekenden çok pahalıdır.Benzer ürün olan dilaprost veya proscar günde çeyrek tablet alındığında aylık kullanım 8 TL gibi makul düzeylerdedir.Ekonomik olanı kullanmak daha mantıklıdır.

Dutasterid (avodart )
Finasterid üzerinden geliştirilmiştir,finasterid gibi DHT oluşumunu engelleyerek tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında önceden  var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlar DHT ye dayanıklı olduğu için bunlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Finasterid abletleri bölünerek 1 mg şeklinde alınabilirken avodart bölünemez kapsül olduğu  ve prostat tedavisinde kullanılan doz kullanılacağı için yan etki riski fazladır bu sebeple 2 günde bir tablet daha sağlıklı olabilir.

Dozu Günde 0.1 mg yeterlidir kapsül olduğu için bölünemez ama başka bir yol bulunabilir.

Şampuan seçimi;
Saç ekimi sonrası temizlik için özel bir şampuan yoktur,ekim öncesi kullanılan şampuana devam edilebilir,medikal bir şampuan kullanılmak istenirse saç kalitesini artırdığı bilinen biotin içeren veya DHT yi bloke ederek dökülmeyi engellediği bilinen saw palmetto içeren şampuanlar tercih edilebilir.

3
 SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇ
Saç ekimi sonrası 1 senelik iyileşme süreci boyunca farklı dönemler yaşanmaktadır. Her bir sürecin kendine özgü özellikleri vardır. Saç ekimi operasyonu sonrası kurallara uymak saç ekimi sonucunun başarısı için çok önemlidir. Saç ekimi sonrası kurallar ekilen saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar. Saç ekimi operasyonunu başarısında hastanın saç ekimi sonrası gösterdiği özen de oldukça önemlidir. Ekilen saçların en hassas olduğu dönemde dikkatli ve özenli bir şekilde davranmak, başarılı bir şekilde uygulanan operasyonunu en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlar. Saç ekimi sonrası süreci herkes merak ediyor. Şimdi buna biraz göz atalım bakalım saç ekimi sonrası süreç ve gün gün yaşanacaklar…

Gün Gün Saç Ekimi Sonrası Süreç

İLK 3 GÜN – İyileşme Süreci
Saç ekimi sonrası ilk üç gün en önemli süreçtir. Ekim sonrası evine giden hastanın 3 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. İlk üç gün kafa bölgesinde bir miktar zonklama vardır. Anestezinin etkisi devam ettiği için ilk gün ağrı olmaz. Ertesi günden itibaren başlayan hafif ağrı ilaç ile hafifletilmektedir.

İlk 3 gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajlıdır ekim yapılan alan ise açıktadır. Hafif kanamalar meydana gelebilir. 2. Günde kanamalar kabuklanmaya başlar. Ekim yapılan alana dokunmak kesinlikle yasaktır bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesi üzerine yatılabilir.

Saç ekimi sonrası süreç te ilk gün operasyon sonrası hastanede istirahat edilmesi gerekmez. Özel durumlar haricinde kişi evine gönderilir. Evinize kadar size eşlik etmesi için yanınızda birisinin olması tavsiye edilmektedir.
Saç ekimi operasyonu sonrasında doktorunuz size ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verir. İlaçlarınızı zamanında ve düzenli kullanmalısınız.
Operasyon sonrasında şapka kullanımı, ekilen saç köklerini tozdan kirden ve basit darbelerden koruyacağı için tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrasında bol kafanızı sıkmayacak steril bir şapka kullanmalısınız.
İlk gün eve gidip istirahat etmeniz gerekmektedir.
Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini ciddi anlamda sekteye uğratır. Özellikle ilk günlerde sigara ve alkol kullanımı yasaktır.
Cinsel ilişki, spor, yorucu aktivitelerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Bunlar ekilen saçların canlı ve sağlıklı bir şekilde çıkmasını engelleyebilir.
Saç ekimi sonrası kurallardan biri de ekim yapılan bölgeye su deymemesidir. Saç ekimi sonrasında ilk 3 gün boyunca saçlar yıkanmaz. Daha sonrasında ilk yıkama kurallarına uymanız ve doktorunuz tarafından size tavsiye edilen günde saçlarınızın ilk yıkamasını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Saç ekimi sonrasında yatış pozisyonunuzun sırt üstü ve düz olması tavsiye edilir. Bu durum ödem oluşumunu engelleyecektir.
Fazla ağır yemekler yememek sağlığınız ve saçlarınız için doğru beslenme yöntemini seçmek çok önemlidir.
Saç ekimi sonrası süreç içinde giyip çıkartırken ekilen saçlara zarar verme riskini sıfıra indirmek için kafadan geçirmeli kıyafetler yerine düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir.
1.HAFTA – Kabuklardan Kurtulma
3. gün sonrası ilk yıkama gerçekleştilir. İlk yıkama çok önemlidir ve saç ekimi merkezinde gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Hasta ilk üç gün sonrasını çok daha rahat geçirebilir artık banyo yapma yasağı ortadan kalkmıştır. Ense bölgesi açılmış ve orada açılan küçük delilkler tamamen iyileşmiştir. Bu haftanın sonunda ense bölgesinde yara kalmaz. Ekim yapılan alanda ise, kabuklanmalar devam etmekte bazen kaşıntılar meydana gelmektedir. 10 günden itibaren bu kabuklanmalar tamamen temizlenir ve ekim yapılan alandaki hafif kabuklu yararlı görüntü tamamen yok olur.

Saç ekimi sonrası süreç, ilk hafta ilk yıkama ve pansumanın gerçekleştirileceği zamandır. Antibiyotik kullanımı bitmiştir. Saç ekiminde ilk yıkama çok büyük önem arz etmektedir. İlk yıkama ve pansuman için saç ekimi merkezini yeniden ziyaret etmeniz beklenir. Saç ekimi sonrasında ilk yıkama saç ekimi merkezinde hemşireler tarafından gerçekleştirilir. İlk yıkamayı evde gerçekleştirmeniz gerekiyorsa ilk yıkama kurallarını dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Yanınızda yardımcı birinin olması gerekmektedir.
İlk hafta boyunca sigara ve alkol kullanımı hala yasaktır.
Koşu, spor ve benzeri aktiviteler risk teşkil ettiği için tavsiye edilmez.
Ekilen saçlarınızı muhakkak suretler darbelerden ve baskılardan korumalısınız.
Günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz ancak şapka kullanımına devam etmeniz önerilmektedir.

1.AY – Şok dökülme Süreci
Saç ekimi sonrası süreç ve şok dökülme. 2. hafta ile 2. ay arası şok dökülme sürecidir. Bu süreçte ekilen saçlar dökülmüştür. Ekim yapılan alanda tek tük saçlar kalır. Bazı saç köklerinin ufak ufak yeni saçlar çıkardığı görülmektedir. Zaman zaman kafada uyuşukluk hissizlik yaşanabilmektedir.

Saç ekimi sonrası ilk aya ulaştığınızda en önemli süreci atlatmış olursunuz ancak bu süreçte de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.
Saç ekimi operasyonu sonrasında ilk ay spor yapmaya başlayabilirsiniz. Yine de çok ağır kaldırmak aşırı derecede terlemek ve ekilen saçlı bölgenize darbe ya da baskı için risk oluşturacak hareketlerden kaçınmalısınız.
Aşırı güneşten korunmalısınız.
Denize girmek, kumsalda şapkasız bulunmak ekilen saç köklerini riske atacağı için yasaklar arasındadır.
Saç ekimi sonrasında ilk ay, saçınızı verilen kurallara göre yıkamanız ve yıkama sıklığının buna göre ayarlamanız önemlidir.
Bu dönemde şok dökülme denilen süreç başlayacak ve ekilen saçlarınızdan bazıları dökülmeye başlayabilir bu durumun normal olduğunu unutmayın.
İLK 3 AY – Ekilen Saçların uzamaya Başlaması
Şok dökülme süreci geçmiş, ekilen saçları çıkmaya ve uzama başlamıştır. Bu süreçte bazı saç tellerinin hafif kıvırcık ya da kıvrık olduğu görülebilir. Bu yeni operasyondan çıkmış saç tellerinin adapte sürecinden kaynaklanmaktadır ve yaklaşık 6 ay ile 1 sene arasında tam bir düzelme yaşanır.

Saç ekimi sonrası sürecin en önemli kısmı geride kalmıştır. Şok dökülme tamamlanmıştır. Saçlarınız 3. Aydan itibaren normal saçlarınızla birlikte sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar.
Bu dönemde saç sıklaştırma ve gürleştirme yöntemlerinden olan prp ve saç aşısı ya da saç mezoterapisi gibi yöntemler doktorunuzdan onay aldıktan sonra yapılabilmektedir.
Her operasyonda olduğu gibi saç ekiminde de süreç hastadan hastaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Saç ekimi sonrası süreç ile  çevrenizde saç ekimi yaptırmış kişilerin saç ekimi sonrası süreçleri ile ilgili bilgi alabilir ya da ilgili daha ayrıntılı bilgiyi buradan okuyarak farklı bilgi kaynaklarından da araştırabilirsiniz.

4
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çeşitli Bakımlar
Saç ekiminin boyutu küçük de olsa büyük de olsa ciddi bir operasyondur. Bu nedenle ekimden önce nasıl ki ciddi bir araştırma ve ön hazırlık gerektiriyorsa, ekimden sonra da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli noktalar vardır.

İlk geceden itibaren yapılması ve yapılmaması gerekenler uzmanlar tarafından belirlenir. Sonrasında kişi ne kadar hassas ve titiz davranırsa saç ekiminin başarısı da o denli artar.

Saç ekimini yaptırdınız. Eve ya da otele döndünüz. İlk geceyi oldukça dikkatli geçirmelisiniz.

Özellikle FUE saç ekimi sonrası yapmanız ve yapmamanız gerekenler şunlardır:
Ağır işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ağır bir mobilyanın bir yerden bir yere taşınması gibi uzun süre terletecek yoğun işlerden kaçınılmalıdır. Çünkü vücut terlerse kafa derisi de terler, bu da saç köklerinin ilk geceden zarar görmesi demektir. Vücut yorulursa saç kökleri ilk gece henüz çok güçsüz ve tam yerleşmemiş olduğundan kopabilir; zarar görebilir.

Stresten, paniğe, kaygıya, sinirlenmeye yol açacak psikolojik hadiselerden uzak durulmalıdır. Saç köklerimiz hassastır ve psikoloji vücudumuzun her noktasını etkilediği gibi saçlarımızı da doğrudan etkiler. Saç ekiminden sonraki ilk gece cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Vücut henüz bir operasyondan çıktığı için, yoğun ve yorucu eylemler saç köklerini zedeleyebilir.

İlk bir hafta antibiyotik kullanacağınız için alkol kullanılmamalıdır, doğrudan kana karışacağı kullandığınız ilaçlarla reaksiyona gireceği için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunlar basit ama gerekli önlemlerdir. Fue sonrası saç ekiminde ilk gece bir miktar gerginlik, hissizlik ve ağrı olabilir. Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanırsanız ve yapılması gereken kurallara uyarsanız rahat bir gece geçirebilirsiniz.

İlk üç gün yatış pozisyonunuz sırt üstü olmalı. Tepe bölgenize ekim yapıldı ise, ense bölgenizi bir havluyu rulo yaparak destekleyebilir ve tepe bölgenizdeki ekilen saçların yastığa sürtünme durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. İlk üç gün yan yattığınız takdirde, şakak ve alın bölgenizde bir miktar ödem (şişlik) olabilir. Bu bağlamda belli başlı yasaklara uymak kaydıyla istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.

5
Saç ekimi sonuçları / antalya saç ekimi sonuçları
« : Mart 08, 2018, 06:52:54 ÖS »
ankara saç ekimi sonuçları bu konu altında paylaşılacaktır
İletiyi düzenle

6
Saç ekimi sonuçları / izmir saç ekimi sonuçları
« : Mart 08, 2018, 06:52:35 ÖS »
ankara saç ekimi sonuçları bu konu altında paylaşılacaktır
İletiyi düzenle

7
Saç ekimi sonuçları / istanbul saç ekimi sonuçları
« : Mart 08, 2018, 06:52:10 ÖS »
ankara saç ekimi sonuçları bu konu altında paylaşılacaktır
İletiyi düzenle

8
Saç ekimi sonuçları / ankara saç ekimi sonuçları
« : Mart 08, 2018, 06:51:39 ÖS »
ankara saç ekimi sonuçları bu konu altında paylaşılacaktır

Sayfa: [1]