Gönderen Konu: saç ekimi sonrası yapılması gerekenler  (Okunma sayısı 78 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 10
    • Profili Görüntüle
saç ekimi sonrası yapılması gerekenler
« : Mart 08, 2018, 06:54:35 ÖS »
Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çeşitli Bakımlar
Saç ekiminin boyutu küçük de olsa büyük de olsa ciddi bir operasyondur. Bu nedenle ekimden önce nasıl ki ciddi bir araştırma ve ön hazırlık gerektiriyorsa, ekimden sonra da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli noktalar vardır.

İlk geceden itibaren yapılması ve yapılmaması gerekenler uzmanlar tarafından belirlenir. Sonrasında kişi ne kadar hassas ve titiz davranırsa saç ekiminin başarısı da o denli artar.

Saç ekimini yaptırdınız. Eve ya da otele döndünüz. İlk geceyi oldukça dikkatli geçirmelisiniz.

Özellikle FUE saç ekimi sonrası yapmanız ve yapmamanız gerekenler şunlardır:
Ağır işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ağır bir mobilyanın bir yerden bir yere taşınması gibi uzun süre terletecek yoğun işlerden kaçınılmalıdır. Çünkü vücut terlerse kafa derisi de terler, bu da saç köklerinin ilk geceden zarar görmesi demektir. Vücut yorulursa saç kökleri ilk gece henüz çok güçsüz ve tam yerleşmemiş olduğundan kopabilir; zarar görebilir.

Stresten, paniğe, kaygıya, sinirlenmeye yol açacak psikolojik hadiselerden uzak durulmalıdır. Saç köklerimiz hassastır ve psikoloji vücudumuzun her noktasını etkilediği gibi saçlarımızı da doğrudan etkiler. Saç ekiminden sonraki ilk gece cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Vücut henüz bir operasyondan çıktığı için, yoğun ve yorucu eylemler saç köklerini zedeleyebilir.

İlk bir hafta antibiyotik kullanacağınız için alkol kullanılmamalıdır, doğrudan kana karışacağı kullandığınız ilaçlarla reaksiyona gireceği için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunlar basit ama gerekli önlemlerdir. Fue sonrası saç ekiminde ilk gece bir miktar gerginlik, hissizlik ve ağrı olabilir. Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanırsanız ve yapılması gereken kurallara uyarsanız rahat bir gece geçirebilirsiniz.

İlk üç gün yatış pozisyonunuz sırt üstü olmalı. Tepe bölgenize ekim yapıldı ise, ense bölgenizi bir havluyu rulo yaparak destekleyebilir ve tepe bölgenizdeki ekilen saçların yastığa sürtünme durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. İlk üç gün yan yattığınız takdirde, şakak ve alın bölgenizde bir miktar ödem (şişlik) olabilir. Bu bağlamda belli başlı yasaklara uymak kaydıyla istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.